Godlo

Warsztaty stomatologiczne. Smok Bartek u dentysty

Dnia 13 XII 2018 r. warsztatami stomatologicznymi został zakończony projekt edukacyjny ,,Zdrowy Przedszkolak”, którego ostatnim działaniem była wizyta pań  higienistek  z Lublina, przybywających do nas w towarzystwie odważnego Smoka Bartka, z pomocą którego, w formie teatrzyku przedstawiły dzieciom przebieg wizyty  u dentysty. Jego celem było przełamywanie dziecięcych lęków przed stresującą, a konieczną wizytą stomatologiczną. Rozmawiały też z przedszkolakami na temat zdrowego odżywiania się, które ma pozytywny wpływ na zdrowe zęby i zgubnych skutków jedzenia słodyczy, powodujących próchnicę. Następnie, po zapoznaniu dzieci z materiałami i sprzętem dentystycznym, każdy przedszkolak mógł poczuć się jak prawdziwy stomatolog, gdy z wielką starannością ćwiczył na modelu szczęki szczotkowanie zębów oraz zakładanie i utwardzanie plomby. Po zaliczeniu praktycznego treningu, wszystkie przedszkolaki w nagrodę otrzymały dyplomy, naklejki, kolorowanki  i magnesy, które mają im przypominać o codziennym dbaniu o swoje zęby i systematycznych wizytach kontrolnych u dentysty.

Czytaj dalej

Wizyta Świętego Mikołaja w przedszkolu

,,A Mikołaj pędzi ,a Mikołaj gna
Od domu ,do domu …”

Tak śpiewały dzieci w grupie 0a,0b w oczekiwaniu na spotkanie ze Świętym Mikołajem. Wizyta Świętego Mikołaja w naszym przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Przygotowują się do niego starannie. Każda grupa wykonuje bardzo ciekawe prace plastyczne, na których oczywiście króluje Mikołaj. Oprócz prac plastycznych, przygotowują piosenki lub wiersz, które będą mogły zaprezentować przed tak wyjątkową osobą. Dzieci uwielbiają te przygotowania i mimo, że zajmują im one wiele czasu, robią to z wielką przyjemnością. Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień. Wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków. Święty Mikołaj nie zawiódł dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Już od samego rana zawitał do naszego przedszkola. Wszystkie bardzo przeżywały to spotkanie. Na niejednej twarzy można było zobaczyć niepewność, obawę, a nawet lęk. Trwało to jednak krótko. Przedszkolaki zaśpiewały piosenkę, wyrecytowały wiersz, rozmawiały z Mikołajem, i oczywiście chwaliły się, że są bardzo grzeczne. Mikołaj wręczył każdemu dziecku wspaniały prezent i musiał się pożegnać, ponieważ czekały na niego jeszcze inne dzieci.

Czytaj dalej

W poszukiwaniu witamin

We wtorek 6 listopada 2018r. dzieci z naszego przedszkola wybrały się na wycieczkę do znajdującego się niedaleko szkoły - sklepu ABC. Przedszkolaki zapoznały się z jego wyposażeniem i pracą pani ekspedientki. W związku z tym, że omawianą tematyką  jest realizacja projektu: ,,Zdrowy przedszkolak”, szczególną uwagę zwróciły na warzywa i owoce, ,,bogate” w witaminy, które można było w nim obejrzeć i zakupić. Dzieci wykazały się dużą wiedzą, nazywały produkty, które można nabyć na stoisku owocowo-warzywnym, określały ich kształt, kolor, oraz co można z nich wykonać. W nagrodę, przedszkolaki otrzymały mandarynki  i dużą skrzynkę orzechów.  Podczas wycieczki utrwalały też właściwe, kulturalne zachowanie się w miejscach publicznych i zasady ruchu drogowego. Następnego dnia dzieci przyniosły marchewki i jabłuszka, wspólnie wykonały surówkę, którą zjadły ze smakiem.  

Czytaj dalej

Smacznie, zdrowo, kolorowo…..

W dniu 26. października. 2018r. realizowane były  zajęcia w ramach programu edukacyjnego „Zdrowy przedszkolak”, w których wzięły udział przedszkolaki   z grupy 0a i 0b. Był to dzień wykonywania zdrowych, wesołych i kolorowych kanapek . Przedszkolaki  podjęły wielkie wyzwanie – same miały przygotować dla siebie i swoich rodziców kanapki. Przyniosły do przedszkola potrzebne produkty. Na początku przypomniały sobie zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas posługiwania się nożem. Po starannym umyciu rączek, założeniu fartuszków i przygotowaniu stanowisk pracy wszyscy zabrali się do pracy. Dzieci samodzielnie smarowały pieczywo masłem, a następnie układały na kromkach wybrane przez siebie produkty. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonały doskonale. Podczas robienia kanapek kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę. Okazało się, że dzieci bardzo  lubią przygotowywać i  smakować  kanapki zrobione własnoręcznie, które wyglądały pięknie, kolorowo i apetycznie.

Czytaj dalej

Wycieczka do Stadniny Koni "Carino" w Gulinie

W dniu 12.X.2018r.nasze przedszkolaki z grupy 0a i 0b wybrały się na wycieczkę do Stadniny koni - "Carino" w Gulinie. Najpierw dzieci odwiedziły pomieszczenie siodlarni, gdzie zobaczyły bardzo dużo różnych siodeł dla koni, były tam też puchary i medale z różnych zawodów ogólnopolskich i krajowych z udziałem koni. Dzieci z z zadowoleniem i wielkim zainteresowaniem oglądały również stajnie i boksy, w których znajdowały się konie różnej maści, każdy koń miał swoje imię. Dla wielu dzieci, była to pierwsza okazja aby bliżej poznać te zwierzęta. Każdy przedszkolak, bez wyjątku karmił konika marchewką, mógł go pogłaskać i dowiedział się, w jaki sposób o nie dbać , utrzymać je w czystości, dobrej kondycji i zdrowiu. Po obejrzeniu koni nastąpił oczekiwany przez dzieci moment – przejażdżka na koniu pod okiem dwóch instruktorów. Dzieci z ochotą siadały w kasku na konia i próbowały jazdy konnej, zobaczyły też małą, czarną kózkę, pasącą się obok stajni. Po wrażeniach jeździeckich odbyły się przejażdżki bryczką po lesie. Mamy nadzieję, że wycieczka do Gulina spowoduje, że może kiedyś nasi ,,malusińscy”, zechcą kontynuować naukę jazdy konnej i spośród nich wyrośnie zawodowy dżokej lub amazonka.
Dzieci wróciły zadowolone, radosne i uśmiechnięte.

Czytaj dalej