Godziny pracy biblioteki szkolnej w roku szkolnym 2020/2021

PIĄTEK                   A. Nowakowska

A. Wesołowska

7.45 –   9.45                 10.40 – 12.40

Podczas nauki zdalnej biblioteka szkolna czynna:

poniedziałek -        9.30 - 11.30
środa -                   9.30 - 11.30
czwartek -              8.00 - 10.00

NAUCZYCIELE BIBLIOTEKARZE:
Anna Nowakowska
Aneta Bartosiak
Agnieszka Wesołowska

Do najważniejszych zadań biblioteki szkolnej należą:

• udostępnianie książek i innych materiałów informacyjnych,
  • wypożyczanie indywidualne do domu dla uczniów, nauczycieli, pracowników administracyjnych  szkoły i rodziców,
  • udostępnianie księgozbioru podręcznego,
  • wypożyczanie materiałów do pracowni i klasopracowni,
  • wypożyczanie i przygotowywanie materiałów bibliotecznych na różnego rodzaju zajęcia edukacyjne,
  • zakup nowych materiałów informacyjnych zgodnie z potrzebami czytelników,
  • poszukiwanie i korzystanie z różnych form sponsoringu (dyrekcja szkoły, Rada Rodziców, darczyńcy),
  • kontynuacja współpracy z Hurtownią „Taniej Książki” w Tuliszkowie,
  • konsultowanie potrzeb czytelników,
  • aktualizacja wykazu lektur i listy czytelników,
  • zakładanie kart nowym czytelnikom biblioteki,
  • rozwój edukacji i kultury czytelniczej poprzez doradztwo i kompetentną konsultację,
  • wdrażanie uczniów do pracy z książką i innymi dokumentami,
  • prowadzenie lekcji bibliotecznych,
  • opieka nauczyciela bibliotekarza nad korzystającymi z wypożyczalni (porada, rozmowa, fachowa pomoc i inspiracja),
  • tworzenie inspirujących wystawek,
  • pasowanie na czytelnika Biblioteki uczniów klas pierwszych,
  • gromadzenie i udostępnianie materiałów oświatowych,
  • orientacja i realizowanie potrzeb nauczycieli w zakresie metodyki,
  • systematyczne wzbogacanie zbiorów bibliotecznych w celu podwyższania jakości jej pracy (w miarę możliwości finansowych).

Biblioteka nasza promuje głośne czytanie książek w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” z zaangażowaniem aktywu bibliotecznego oraz nauczycieli.

Uczniowie najchętniej wypożyczają lektury, książki przygodowe, science – fiction, młodsi czytelnicy – baśnie i wiersze J. Tuwima I J. Brzechwy. Posiadamy tzw. Zbiory Specjalne, czyli audiobooki i filmy DVD oraz programy multimedialne do tablicy interaktywnej.

Biblioteka szkolna to miejsce, w którym uczniowie wypożyczają lub czytają w czytelni ciekawe książki, lektury szkolne, czasopisma czy inne interesujące ich pozycje. W pomieszczeniu tym panuje cisza i spokój, aby czytający mogli się skupić. Każdy uczeń może z biblioteki  wypożyczyć książki po wcześniejszym zapoznaniu się z regulaminem biblioteki i czytelni. Biblioteka nasza wzbogaciła się o ponad 200 pozycji. Są to lektury, książki współczesnych autorów dla młodzieży oraz bardzo kolorowe i pięknie wydane książeczki dla najmłodszych, które swą szatą graficzną zachęcają do czytania. W ramach promocji czytelnictwa w bieżącym roku szkolnym będzie kontynuowane głośne czytanie uczniom w czasie porannych zajęć świetlicowych. Serdecznie zapraszamy uczniów i nauczycieli do korzystania z księgozbioru bibliotecznego.

REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

1. Z biblioteki szkolnej mogą korzystać wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły.

2. Każdy czytelnik powinien zaznajomić się z regulaminem biblioteki i godzinami jej otwarcia.

3. Korzystanie z biblioteki jest bezpłatne.

4. Czytelnicy zobowiązani są do dbałości o wypożyczone materiały.

5. Jednorazowo można wypożyczyć dwie książki lub czasopisma na okres dwóch tygodni. W uzasadnionych przypadkach biblioteka może ograniczyć lub zwiększyć liczbę wypożyczeń, a także przedłużyć termin zwrotu wypożyczonych książek.

6. Czytelnik może prosić o zarezerwowanie potrzebnej mu pozycji.

7. W przypadku zniszczenia lub zgubienia książki lub innych materiałów, czytelnik zobowiązany jest zwrócić taką samą pozycję, lub inną wskazaną przez bibliotekarza.

8. Wszystkie wypożyczone materiały ( książki, czasopisma) powinny być zwrócone przed zakończeniem roku szkolnego.

9. Czytelnicy opuszczający szkołę (pracownicy, uczniowie) zobowiązani są do przedstawienia w sekretariacie szkoły zaświadczenia potwierdzającego zwrot materiałów wypożyczonych z biblioteki.

10. Uczniom biorącym systematyczny udział w pracach biblioteki, mogą być przyznawane dyplomy lub nagrody na koniec roku szkolnego.

REGULAMIN CZYTELNI

1. Czytelnia czynna jest w godzinach pracy biblioteki szkolnej.

2. Z czytelni mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły.

3. Zabrania się wnoszenia do biblioteki jedzenia, picia, odzieży wierzchniej itp.

4. Korzystanie z księgozbioru podręcznego jest możliwe za zgodą nauczyciela bibliotekarza.

5. Czytelnicy zachowujący się głośno, łamiący zasady regulaminu mogą być wyproszeni z czytelni.

6. Użytkownicy ponoszą odpowiedzialność finansową za zniszczenie materiałów bibliotecznych.

opracowała:  Anna Nowakowska – nauczyciel - bibliotekarz

Rok Moniuszkowski

KĄCIKI TEMATYCZNE

Biblioteka szkolna organizuje kąciki tematyczne, w których uczniowie znajdą pozycje książkowe o interesującej ich  tematyce. Już zorganizowano kącik z książkami o zwierzętach i o tematyce sportowej.