Godlo

100 - lecie urodzin Św. Jana Pawła II

„Zadaniem każdego człowieka jest być twórcą własnego życia: człowiek ma uczynić z niego arcydzieło sztuki.”

(Jan Paweł II, List do artystów, 1999 r.)

Historia życia Karola Wojtyły (Św. Jana Pawła II) to wielowątkowa opowieść o artyście, filozofie, duszpasterzu, wychowawcy młodzieży oraz polityku o wielkim wpływie na kształt dzisiejszego świata. Tym, co łączy wszystkie jego życiowe powołania jest humanistyczne przesłanie, pełne wiary w drugiego człowieka oraz przekonanie o potrzebie dialogu i porozumienia ponad różnicami kulturowymi i ideologicznymi. Jego fascynująca biografia dowodzi, że ludzkie życie może być zwyczajne w swej niezwykłości.

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.

(Św. Jan Paweł II)

Papież przełomów, myśliciel i filozof, człowiek kultury i sztuki, poeta i aktor, miłośnik gór, człowiek pokoju i dialogu, niestrudzony pielgrzym, inspirator przemian na świecie, mistyk, człowiek wiary.

Postarajmy się, aby ta rocznica stała się dla nas pretekstem do prześledzenia życia jednego z największych Polaków, o ile nie największego. Zajrzyjmy do jego nauczania i czerpmy z Jego biografii wzór do naśladowania. Naszym moralnym obowiązkiem jako Polaków i jako ludzi wierzących jest znać i przekazywać jego przesłanie.