Godlo

Tydzień z Karierą i na rzecz Kariery w Rogolinie

Zwykle tygodniowe szaleństwo wokół szkolnego doradztwa zawodowego odbywa się w naszej szkole w październiku (w ramach OTK). Wyjątkowo jednak w tym roku szkolnym otworzyliśmy szkołę na wydarzenia i działania związane z tematyką kariery, zawodów, planów na przyszłość na wiosenne dni: 18-22 marca 2019 r. Zaprojektowaliśmy na ten czas (dla uczniów od przedszkola do klas III-ch gimnazjum) kilka spotkań z przedstawicielami ciekawych profesji i będących na liście „zawodów z przyszłością” oraz autorskie lekcje z nauczycielami naszej szkoły (z cyklu: „Zawody wokół nas”). Dzień 21 marca, tradycyjnie obchodzony jako Pierwszy Dzień Wiosny, ale również - ogłoszony przez MEN Ogólnopolskim Dniem Talentu – był dla uczniów okazją do podzielenia się z innymi na forum szkoły własnymi pasjami, zainteresowaniami, zamiłowaniami; dawał możliwość ujawnienia hobby, choćby było wysoce niespotykane (jak np. hodowla i badania nad mrówkami). Dzieci i młodzież dały się przekonać, że ekspozycja własnego talentu, czy umiejętności (zwykłych albo niezwykłych) może być źródłem radości i satysfakcji i … zachętą dla innych, by „pokazali co potrafią”.

Oddziały przedszkolne, w ramach zajęć zawodoznawczych – gościły przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Białobrzegach (patrz foto). Spotkanie z policjantem i panią policjant (obalono tym samym mit, że policjant to zawód „męski”) połączone było z „bliskim kontaktem” dzieci z policyjnym radiowozem. Było głośno i kolorowo, ku ogromnej radości przedszkolaków (szerzej na temat spotkania – patrz zakładka „Oddziały przedszkolne”).

W ciągu całego tygodnia odbyły się liczne spotkania wokół zawodu nauczyciela. W klasach I-V zawód nauczyciela, z własnej perspektywy i w autorski sposób przedstawiali uczniom nauczyciele – wychowawcy. W klasach starszych autorskie zajęcia zorganizowali nie tylko wychowawcy, ale nauczyciele różnych przedmiotów. Pojęcie „autorskie” oznaczało, iż nauczyciel prowadził zajęcia wg własnej inspiracji, będąc aktorem wydarzenia, stawiając na ukazanie swojej indywidualności – zawodowej i osobistej. Dzięki temu uczniowie poznali indywidualne ścieżki zawodowe nauczycieli, ich wybory, decyzje oraz „inną stronę Księżyca” - prywatne i osobiste pasje, zamiłowania i kompetencje nauczycieli, o których nie słyszano i których na co dzień nie widać w szkole... Mamy nadzieję, że może w ich zawodowych i pozazawodowych historiach niejeden uczeń znalazł inspirację dla siebie. Może – będąc „architektem” własnej kariery – wykorzysta kiedyś te przykłady  i biografie? Z pewnością niejeden mit o zawodzie nauczyciela padł, bo dzięki tym spotkaniom uczniowie dowiedzieli się, „z pierwszej ręki”, jakie są blaski i cienie tej profesji.

Niezwykłym dniem w „Tygodniu z Karierą”… okazał się 21 marca (czwartek). Napięty harmonogram wydarzeń (patrz Harmonogram) nie zostawiał uczniom ani minuty na nudę. Połączone/splecione Harmonogramem zostały działania i eventy związane z: powitaniem wiosny (patrz Aktualności – Dzień Wiosny), promowaniem zdrowego stylu życia (sporządzanie zdrowych potraw czy spotkania z zawodami „dla ciała i ducha” – trenerem jogi oraz trenerem osobistym – fizjoterapeutą) oraz Dniem Talentu.

Strzałem w dziesiątkę okazało się zaproszenie do naszej szkoły przedstawiciela niezwykłej profesji: trenera jogi. Zaproszenie do poprowadzenia zajęć dla uczniów starszych w formule: wykład +warsztaty – przyjęła Pani Marta Shankari. Był to dla zdecydowanej większości młodzieży pierwszy kontakt z jogą. Ekscytujące doświadczanie jogi z pewnością zapiszą się w niejednej pamięci ucznia czy nauczyciela. Cieszy nas, że uczniowie z zaangażowaniem i powagą współpracowali z prowadzącą zajęcia, otrzymując karmę dla ciała i dla ducha :) (patrz foto). Jesteśmy ogromnie wdzięczni Pani Shankari za przyjazd i spotkanie. Zetknięcie z jogą było dla wielu uczniów niezapomnianym przeżyciem; dowiedzieliśmy się również jak długa i niestandardowa droga czeka przyszłych trenerów jogi… Może jeszcze kiedyś uda się nam ponownie przeżyć sesję z pomocą pani trener? – zapraszamy!

Jak ważna jest praca z ciałem i jak bardzo przekłada się to na naszą kondycję psychiczną (a także w relacji odwrotnej – jak problemy z psyche rzutują na kondycję ciała) – przekonywał uczniów nasz absolwent – Tomasz Pankowski, obecnie trener osobisty i fizjoterapeuta. Wspomagając swoje wystąpienie prezentacją (patrz) o wybranym i wykonywanym zawodzie oraz uchylając rąbka tajemnicy foto relacją z miejsca pracy – Tomek zachęcał młodych ludzi do zdrowego stylu życia. Ale także, opierając się na własnej ścieżce kształcenia i drodze do zawodu – rekomendował wybór zawodu zgodnie z pasją, kompetencjami i aspiracjami. Także – stanem zdrowia. Jak przekonywał – warto jak najwcześniej mieć PLAN (najlepiej elastyczny). Spotkanie (patrz foto) – ogromnie dynamiczne, dzięki pozytywnej energii, jaką tryskał Tomasz – miało również aspekt praktyczny, diagnostyczny i profilaktyczny. Dowiedzieliśmy się, że dzięki prostym sposobom (ćwiczeniom) można wykryć słabszą funkcjonalność niektórych mięśni lub wiązadeł oraz – przestrzegając wskazówek, jak np. dźwigać ciężary czy schylać się – dbać o zdrowy kręgosłup. Dziękujemy Tomaszowi i zapraszamy jeszcze!

Pozostając w tematyce spotkań z zawodami, w napiętym harmonogramie na 21 marca znaleźliśmy miejsce i czas na spotkanie z „zawodem przyszłości” – Logistyką (patrz foto). Zaprosiliśmy na dyskusję na temat: „Logistyka – prawda i mity” - absolwentów PG w Rogolinie, którzy uczą się w technikum logistycznym. Ponieważ oferta kształcenia w tym kierunku, proponowana przez ZSP w Białobrzegach (reprezentowali szkołę: Mateusz Pulkowski i Kacper Grzmiel z kl. III TL) oraz ZSE w Radomiu (tam uczy się Jakub Tępiak, kl. I TL)– różnią się profilem i warunkami realizacji przygotowania zawodowego – szukaliśmy odpowiedzi, gdzie leżą istotne różnice i komu oraz z jakiego powodu, opierając się na doświadczeniach naszych uczniów – warto rekomendować jedną lub drugą szkołę. Dyskusję o przebiegu kształcenia w zawodzie i perspektywach na rynku pracy wspomagała Olena Slobodyan – absolwentka Technikum Logistycznego w Białobrzegach (prof. policyjny), obecnie już studiująca (WSH w Radomiu) i pracująca w firmie: Obag Polska w Radzanowie. Warto było usłyszeć od każdej z osób, że wybrali dobry zawód, dobrą ścieżkę i polecają go młodszym kolegom/koleżankom.

21 marca nie mogło zabraknąć czasu ani miejsca dla TALENTÓW naszych uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum. W drugiej już edycji szkolnej imprezy pod hasłem: „Pokażę, co potrafię – powiem, kim jestem” - tym razem, z konieczności, podzielonej na kategorie: uczniów młodszych (kl. I-V) i starszych (kl. VI PSP - III gimnazjum) – oj, nieźle dzieciaki i młodzież zaszalały :) (patrz: I edycja)

Najmłodsi uczniowie w 2-godzinnym pokazie talentów zaprezentowali swoje umiejętności i zainteresowania oraz pokazali swoje hobby. Samodzielnie zorganizowali stoiska, na których pochwalili się swoimi zbiorami: kolekcjami samochodzików, figurek, pluszaków, muszli, żołnierzyków, kart z piłkarzami a także - pracami plastycznymi i origami. Ponadto uczniowie zaśpiewali (patrz video), zatańczyli, a także zaprezentowali swoje umiejętności kulinarne (patrz foto relacja). Okazało się, że wśród naszych młodszych uczestników pokazu rosną przyszłe gwiazdy futbolu i talenty aktorskie. Odważne zuchy zachęcały do wstąpienia w szeregi drużyny „Tropiciele Przygód”. Wydarzenie uświetnili goście z MGOK-u w Białobrzegach występem tanecznym. Jesteśmy wszystkim wdzięczni, że tak śmiało i otwarcie podzielili się z nami swoimi pasjami i talentami!

Starsi uczniowie przez niemal miesiąc przygotowywali koncepcje stoisk, występów i ekspozycji. W efekcie sala gimnastyczna musiała pomieścić stoiska: chemiczne (z pokazem doświadczeń), przyrodnicze (z żywymi mrówkami), cukiernicze i ciastkarskie (z produkcją „na żywo”), dwa stosika fryzjerskie, stoisko wizażu i makijażu, czytelnicze: „Kocham książki”, dwa stoiska elektromonterskie, stoisko sportowe, szachowe, pokaz grafiki i animacji komputerowej oraz umiejętności lektorskich (podkładanie głosu do filmu), kącik i wystawę prac plastycznych, kącik drużyny harcerskiej oraz stoisko wokalno – instrumentalne. Dwugodzinna impreza sprawiła, że sala gimnastyczna tętniła życiem i radością z uwalniania potencjału naszych uczniów. Warto było to zobaczyć! I warto było zachęcić uczniów, by uwierzyli w siebie i pokazali co potrafią. A pokazali licznie (ok.50 osób) i tak ciekawie… (patrz: relacja foto i video). Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem! Brawo – tak trzymać Kochani!

Dopełniając relację z „Tygodnia z Karierą”… trzeba również nadmienić, że – jak w całej Polsce – i w naszej odbywał się w dniu 21 marca konkurs: „Kangur”. Z dumą możemy powiedzieć, że wielu uczniów z naszej szkoły zmierzyło się w tym dniu z matematyką. Wyniki z pewnością wskażą talenty matematyczne (patrz foto) tak bardzo oczekiwane na rynku pracy… Trzymamy kciuki za naszych!

aut.: AWSz